عصر بازار

ورود دلار به فاز ثبات؟

عصر اعتبار- معاملات دلار در بازار ارز تهران در روز چهارشنبه نسبت به روز قبل، تغییر معناداری نکرد. براین اساس نرخ دلار در صرافی‌ها به ۴۳ هزار و ۶۳۴ تومان رسید. همچنین در آخرین معاملات نقدی دلار در بازار آزاد، نرخ این اسکناس آمریکایی به ۴۴ هزار و ۴۸۰ تومان رسید. در هفته گذشته و پس از حوادثی که در کشور روی داد، قیمت دلار در بیشتر روزهای معاملاتی روندی صعودی داشت. البته این افزایش در قیمت ارز محدود بود، اما تاحدودی بازارساز را در کاهش قیمت دلار ناکام گذاشت.

ورود دلار به فاز ثبات؟
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۳:۰۰

  بیم و امید برجام در بازار ارز
  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از دنیای اقتصاد؛ در ساعات پایانی روز سه‌شنبه، بازارها و به‌خصوص بازار ارز، تحت‌تاثیر اخبار مخابره شده از آمریکا قرار گرفتند. شامگاه روز سه‌شنبه، اظهارات رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران مبنی بر آمادگی تداوم مذاکرات غیرمستقیم با ایران امید به از سرگیری مذاکرات هسته‌ای برجام، باعث شد قیمت دلار در کانال 43 هزار تومان توقف کند. اظهارات رابرت مالی به‌صورت ضمنی در معاملات روز گذشته تاثیر گذاشت. البته انتظار می‌رفت با انتشار این خبر و مخابره سیگنال احتمال ازسرگیری دوباره مذاکرات، قیمت دلار بیشتر کاهش یابد که البته این اتفاق نیفتاد. ازطرفی سفر وزیر امور خارجه قطر به تهران و اظهارات او درباره پیام برجامی آمریکا به تهران نیز مزید بر علت شد و توانست بازار سردرگم روزهای اخیر را با روند نزولی همراه کند. البته برخی کارشناسان معتقدند که در شرایط فعلی، آن چیزی که بازار ارز را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، تورم و خروج نقدینگی از کشور است. تا زمانی که فکری برای این موارد نشود و روند تغییر نکند، کاهش قیمت دلار دستوری است. به‌این ترتیب بازارساز با روش کنترل عرضه و تقاضا، تنها به صورت موقت می‌تواند قیمت‌ها را کنترل کند. یکی از عوامل کنترل قیمت دلار در بازار آزاد یا توافقی، ارزپاشی و سخت‌گیری‌های بانک مرکزی است که این موضوع ارتباطی با روند طبیعی بازار ندارد. برخی از فعالان ارزی باور دارند که دلار با تثبیت بالای مرز روانی 40 هزار تومانی، با تقاضای تازه‌ای مواجه خواهد شد که قیمت این ارز را به سطوح بالاتری هدایت خواهد کرد. در هفته‌های اخیر بارها سقف‌های مختلفی برای قیمت دلار عنوان شده ولی هر بار این ارز با رفتن به سطوح نرخ‌های بالاتر، زمینه‌ساز جا ماندن برخی از معامله‌گران شده است.

  تامین ارز از بانک
  در پی بخشنامه اخیر بانک مرکزی درباره فروش ارز توسط شعب منتخب پنج بانک ملی، ملت، تجارت، سپه و صادرات، مردم می‌توانند از این بانک‌ها البته با شرایط مشخص ارز بخرند. شرایط این معامله ارز دقیقا برابر با شرایطی است که بانک مرکزی در بخشنامه اخیر خود درباره خرید و فروش 5هزار یورو یا معادل آن برای صرافی‌ها ابلاغ کرده بود. البته بانک مرکزی اعلام کرده که براساس بررسی‌های به عمل آمده توسط بازرسان این بانک، محرز شده که برخی از شرکت‌های صرافی بدون دلیل موجه و بدون تایید این بانک، اقدام به متوقف کردن عملیات خود کرده و از فعالیت خرید و فروش ارز خودداری می‌کنند. بنابراین متقاضیان می‌توانند در صورتی که موفق به دریافت ارز از صرافی‌ها نشدند، نیاز خود را از بانک‌ها تامین کنند.

  افزایش قیمت سکه امامی
  در معاملات سکه و طلا در روز چهارشنبه، هرقطعه سکه امامی با افزایش حدود 200 هزار تومانی با قیمت 24 میلیون و 200 هزار تومان معامله شد. همچنین نیم‌ سکه به قیمت 14 میلیون و 330 هزار تومان رسید و ربع سکه هم در ادامه روند افزایشی خود، با قیمت 9 میلیون و 270 هزار تومان معامله شد. قیمت طلا و سکه در ایران، غیر قابل پیش‌بینی شده و عموما به نوسانات دلاری وابسته است. ازطرفی حبابی که در سکه مشاهده می‌شود، انتظارات تورمی و نرخ پیش‌بینی شده دلاری است که براساس آن، قیمت سکه را ارزیابی می‌کنند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۳۵۱
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو