عصر بازار

مرکز آمار ایران خبر داد؛

تورم خرداد ۳۹.۴ درصد شد

عصر اعتبار- نرخ تورم سالانه خرداد ماه ۱۴۰۱ برای خانوارهای کشور به ۳۹.۴ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۰.٧ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

تورم خرداد ۳۹.۴ درصد شد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. این شاخص در خردادماه امسال 52.5 درصد بود یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 52.5 درصد بیشتر از خرداد سال گذشته برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

  نرخ تورم نقطه‌ای خرداد ماه ١٤۰١ در مقایسه با ماه قبل 13.2 واحد درصد افزایش یافته است.

  نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش 32.2 واحد درصدی به ٨١.٦ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٢.٨ واحد درصدی به ٣٦.٨ درصد رسیده است.

  این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری 51.4 درصد است که نسبت به ماه قبل ١٢.٢ واحد درصد افزایش داشته است.

  همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٥٨.٢ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١٨.١ واحد درصد افزایش داشته است.

  نرخ تورم ماهانه خردادماه 12.2 درصد شد

  نرخ تورم ماهانه درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه خرداد ١٤۰١ به 12.2 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٨.٧ واحد درصد افزایش داشته است.

  تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ٢5.٤ درصد و ٤.٤ درصد بوده است.

  این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 11.5 درصد است که نسبت به ماه قبل ٧.٨ واحد درصد افزایش داشته است.

  هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ١5.٨ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١٣.۰ واحد درصد افزایش داشته است.

  رشد 0.7 درصدی نرخ تورم سالیانه نسبت به ماه قبل

  نرخ تورم سالیانه بیانگر تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه خرداد ماه ١٤۰١ برای خانوارهای کشور به ٣٩, ٤ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۰.٧ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

  هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 38.9 درصد و ٤١.٨ درصد است که برای خانوارهای شهری ۰.٦ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ١.۰ واحد درصد افزایش داشته است.

  تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری

  در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «روغن و چربی‌ها» (روغن نباتی جامد و روغن مایع)، گروه «لبنیات و تخم مرغ» (انواع شیر، ماست، پنیر و تخم مرغ) و گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی، سوسیس و کالباس) است.

  در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» گروه «هتل و رستوران» (ساندویچ و انواع غذاهای سرو شده در رستوران)، گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (انواع شوینده) و گروه «بهداشت و درمان» (خدمات طبی سرپایی و خدمات بیمارستانی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

  دامنه تغییرات نرخ تورم سالیانه در خرداد ماه ١٤۰١ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از 38.3 درصد برای دهک دهم تا ٤٢.٧ درصد برای دهک اول است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۳۵۱
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو