عصر بازار

بانک مرکزی نرخ بهره را کاهش داد

تورم روسیه کاهش یافت

عصر اعتبار- با افت تورم در روسیه و پیش‌بینی چشم‌انداز اقتصادی مناسب در آینده باک مرکزی روسیه نرخ بهره را کاهش داد.

تورم روسیه کاهش یافت
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۶ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از فارس، بانک مرکزی روسیه در پی نشست سیاست‌های مالی روز جمعه اعلام کرد که نرخ بهره را از 8 به 7.5 درصد کاهش می‌دهد، زیرا پیش‌بینی کرده که نرخ تورم سالانه کاهش می‌یابد.

  بانک مرکزی روسیه اعلام کرده نرخ رشد قیمت مصرف‌کننده کاهشی بوده و به افت تورم سالانه در نیمه دوم سال کمک می‌کند. همچنین شاخص‌های اقتصادی حاکی از پویایی فعالیت‌های اقتصادی بوده و این شاخص ها بهتر از آنچه که بانک روسیه پیش از این در ماه جولای پیش‌بینی کرده بود، است و  شرایط فعلی در کاهش نرخ تورم کمک می‌کند.

  بانک مرکزی در عین حال تأکید کرده که شرایط بیرونی که اکنون روسیه با آن درگیر است، به عنوان چالش بزرگ در وضعیت اقتصادی کشور محسوب می‌شود، اما با این وجود بخش خصوصی روسیه خود را با این شرایط سازگار کرده‌اند.

  بانک روسیه هم پیش‌بینی خود از تورم این کشور را بازنگری کرده و پیش‌بینی کرده که تورم از 11 تا 13 درصد در سال 2022 به رقم 5 تا 7 درصد در سال 2023 برسد و در سال 2024 به رقم 4 درصد نزول کند.

  تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که بانک مرکزی این کشور همچنان محتاطانه سیاست‌های مالی این کشور را در ماه‌های اکتبر و دسامبر برنامه‌ریزی کند و اجماعی برای کاهش نرخ بهره به 6.5 درصد تا پایان سال وجود دارد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی