عصر بازار

رکود جهانی به سطح هشدار رسید

عصر اعتبار- اقتصاددانان ارشد نسبت به رکود جهانی هشدار دادند.

رکود جهانی به سطح هشدار رسید
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، بیش از نیمی از اقتصاددانان برجسته در نظرسنجی مجمع جهانی اقتصاد (WEF) اظهار کردند که انتظار دارند در سال 2023  رکود جهانی ایجاد شود.

  نظرسنجی انجام شده توسط مجمع جهانی اقتصاد بر اساس 22 پاسخ گروهی از اقتصاددانان ارشد از آژانس‌های بین‌المللی از جمله صندوق بین‌المللی پول، بانک‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های چند ملیتی بود.

  تقریبا دو سوم از پاسخ‌دهندگان بر این باورند که رکود جهانی در سال 2023 محتمل است و 18 درصد آن را بسیار محتمل می‌دانند که این میزان دو برابر نظرسنجی قبلی است که در سپتامبر 2022 انجام شد. تنها یک سوم از کارشناسان مورد بررسی گفتند که رکود اقتصادی بعید است.

  اقتصاددانان ارشد تغییرات منطقه‌ای قابل توجهی را در چشم‌انداز تورم برای سال 2023 پیش‌بینی می‌کنند، به طوری که 57 درصد از پاسخ دهندگان انتظارات تورمی بالایی را برای اروپا دارند، در حالی که فقط پنج درصد از کارشناسان همین موضوع را برای چین پیش‌بینی می‌کنند.

  نتایج این گزارش نشان می‌دهد، نسبت به سپتامبر 2022 پاسخ‌دهندگانی که انتظار تورم بالا در اروپا را دارند، از 47 درصد به 57 درصد افزایش یافتند.

  سعدیه زاهدی، مدیر عامل مجمع جهانی اقتصاد طی بیانیه‌ای درباره این نظرسنجی گفت: «تورم بالا، رشد پایین، بدهی بالا و محیط پراکنده بالا، انگیزه سرمایه‌گذاری‌های مورد نیاز برای بازگشت به رشد و بالا بردن استانداردهای زندگی برای آسیب‌پذیرترین قشر جهان را کاهش می‌دهد.»

  این نظرسنجی اندکی پس از آخرین گزارش بانک جهانی انجام می‌شود که در آن پیش‌بینی‌های رشد جهانی در سال 2023 را به سطوحی کاهش داد که به رکود نزدیک می‌شود زیرا بسیاری از کشورها با بحران‌های انرژی، تورم، غذا و امنیت دست و پنجه نرم می‌کنند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۳۹۰
    • بازار امروز ۳۸۸
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
    آرشیو
    آخرین اخبار