عصر بازار

دانستنی‌های حقوقی؛

مطالبه مهریه بیش از ۱۱۰ سکه به چه صورت است؟

عصر اعتبار- یک وکیل پایه یک دادگستری درباره چگونگی اخذ مهریه بیش از ۱۱۰ سکه توضیحاتی داد.

مطالبه مهریه بیش از ۱۱۰ سکه به چه صورت است؟
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از باشگاه خبرنگاران، مهریه زوجه به عنوان حق طبیعی و ضروری است که هنگام ثبت عقد دائم و موقت در سند ازدواج آورده می‌شود.

  مهریه حق قانونی زوجه است که به صورت عند المطالبه می‌تواند آن را از همسر خود بگیرد، البته اگر زوجه به صورت قانونی و رسمی مهر خود را ببخشد این حق از او گرفته می‌شود، در غیر این صورت زوجه توانایی اخذ مهریه خود را در هر زمانی دارد.

  اما بر اساس قانون امکان انجام حق کیفری تنها در مهریه‌هایی است که تا سقف 110 سکه باشند.

  محمد امین حسین‌آبادی وکیل پایه یک دادگستری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره طلب مهریه بیش از 110 سکه گفت: مهریه طلب قانونی زوجه است که می‌تواند به هر میزانی که باشد آن را از زوج طلب کند.

  او ادامه داد: فرقی ندارد که میزان مهریه زوجه چقدر باشد، به هر میزانی که مهریه مشخص شده است، زوجه می‌تواند آن را از زوج طلب کند.
  تنها برای 110 سکه می‌توان اقدام کیفری انجام داد

  این وکیل پایه یک دادگستری تصریح کرد:، اما بر اساس قانون تنها برای 110 سکه می‌توان اقدام کیفری انجام داد. اگر مهریه بیش از 110 سکه باشد مازاد آن را باید به عنوان یک حق مطالبه کرد.

  حسین آبادی درباره چگونگی اقدام کیفری برای 110 سکه گفت: برای این میزان از مهریه می‌توان حکم حبس یا بازداشت گرفت و زوج را به زندان انداخت.

  او افزود: برای دریافت مازاد مهریه باید دادخواست مطالبه طلب را به دادگاه ارائه داد و اگر زوج ناتوان از پرداخت مازاد مهریه باشد و حکم اعسار او ثابت شود، در این صورت می‌توان برای دریافت مازاد مهریه قسط بندی کرد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • ۱۵
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
  آرشیو