عصر بازار

یک نهنگ باعث افزایش قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷

عصر اعتبار- محققان ادعای خود درباره دستکاری بازار در زمستان سال ۲۰۱۷ را بزرگتر کرده‌اند و اکنون مدعی‌اند که فقط یک نهنگ مسئول افزایش قیمت تاریخی بیت کوین بوده است.

یک نهنگ باعث افزایش قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از همشهری آنلاین،  جان ام گریفین و امین شمس از دانشگاه‌های تگزاس و اوهایو، تحقیق قبلی خود را به روزرسانی کردند. این تحقیق درباره سوء رفتارهای مسبب روند صعودی بیت کوین در دسامبر 2017 می‌باشد که باعث شد قیمت این ارز دیجیتال تا 20000 دلار نیز افزایش یابد.

      زمانبندی و پیش بینی دقیق بازار یا دستکاری آن

  تحلیل های گریفین و شمس اولین بار در ماه ژوئن 2018 منتشر شد. این تحقیق به الگوهای تراکنش در بلاک چین پرداخته و بیان کرده بود که تتر برای ارائه سطح حمایتی قیمت و دستکاری بازار بیت کوین استفاده شده است.

  در این تحقیق آمده است: خریدهایی که با تتر انجام شده است دقیقا پس از روند نزولی بازار بوده و منجر به افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین شده‌اند. این جریان را می‌توان به یک فرد یا هویت منسوب کرد که بیت کوین با قیمت پایین را خریداری کرده است که خودهمبستگی نامتقارن در بیت کوین اعمال کرده و قبل از پایان ماه باعث شده است ذخیره تتر کافی نباشد.

  این محققان اذعان داشته اند که این الگوها به جای نمایش تقاضا از جانب سرمایه گذاران نقدی، مطابق با “فرضیه مبتنی بر عرضه پول دیجیتال بدون پشتوانه منجر به تورم قیمت ارزهای دیجیتال” می‌باشد.

  این محققان در به روزرسانی تحقیق خود بر موضوع قبلی تأیید کردند. تحقیق جدید در مجله Journal of Finance منتشر خواهد شد.

  محققان اذعان داشته اند که تحلیل تراکنش‌های تتر و بیت کوین از یکم مارس 2017 تا 31 مارس 2018 باعث شده است که درباره نظر خود مطمئن‌تر شوند. آنها بیان داشته‌اند که یک فرد با انجام تراکنش از طریق شرکت خواهر تتر یعنی صرافی ارز دیجیتال بیتفینکس مسئول این دستکاری می‌باشد.

  محققان در این خصوص گفته اند: این الگو فقط در دوره‌های پس از چاپ تتر جدید وجود دارد که توسط یک دارنده حساب بزرگ اداره شده و توسط سایر صرافی‌ها مشاهده نشده است.

  آنها همچنین اعلام کردند : شبیه سازی‌ها نشان می‌دهند که بسیار بعید است که این الگوها تصادفی باشند. بازیگر بزرگ مورد نظر ما یا زمانبندی و پیش‌بینی دقیقی از بازار دارد یا تاثیر شدیدی بر قیمت بیت کوین وارد کرده است که در جریان کلی تراکنش‌ها از جانب سایر معامله کنندگان کوچکتر مشاهده نشده است.

      رد اتهامات توسط بیتفینکس

  استوارت هوگنر مشاور ارشد تتر ادعاهای این محققان را رد کرده و بیانیه‌ای منتشر کرده است که طی آن، این تحقیق را اساسا دارای نقص و فاقد اطلاعات کافی خوانده است.

  وی در ادامه مدعی شده است که انگیزه این تحقیق، ایجاد “شکایت انگل ‌وار” علیه تتر، بیتفینکس و آیفینکس بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو
    آخرین اخبار