عصر بازاربرنج

اقتصاد آلمان زمین گیر شد

عصر اعتبار- رشد اقتصادی در آلمان و اتریش به کمترین سطح تاریخی خود رسید.

اقتصاد آلمان زمین گیر شد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، مرکز آمار آلمان در گزارشی اعلام کرد بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا در سه ماهه دوم سال 202 به میزان 10.2 درصد کوچک شده که این رشد ، ضعیف‌ترین رشد اقتصادی آلمان از زمان ثبت داده های رشد در سال 1970 میلادی تاکنون محسوب می‌شود. هم چنین در مقایسه با رشد مشابه فصل قبل نیز رشد اقتصادی 5.5 درصد کمت شده است.

  اصلی ترین دلیل کاهش رشد اقتصادی آلمان به مانند دیگر کشورهای جهان به دلیل شیوع کرونا و تعطیلی گسترده کسب و کارها بوده است. اگر چه روند بازگشایی کسب و کارها در این کشور آغاز شده است اما انتظار نمی رود اقتصاد آلمان تا قبل از سال 2022 به حالت قبل از بحران کرونا برگردد.

  دولت آلمان تاکنون برای حمایت از بخش های مختلف اقتصاد این کشور ده ها میلیارد یورو تقدینگی به بازارها تزریق کرده و نرخ های مالیاتی را نیز کاهش داده است. نرخ بیکاری این کشور در ماه ژوین از 7.5 درصد نیز عبور کرده که این نرخ بیکاری در کشوری که همواره یکی از کمترین نرخ های بیکاری را در اروپا داشته است، نشان می دهد وضعیت تا چه حد بحرانی است.

  پیش از این بانک مرکزی آلمان در گزارشی هشدار داده بود که حتی با وجود حمایت های صورت گرفته توسط دولت، اقتصاد این کشور امسال 7.1 درصد کوچک خواهد شد و در بهترین حالت دو سال تا بازگشت میزان تولیدات به سطوح قبل از زمان بحران زمان لازم خواهد بود.

  موسسه اقتصادی آلمان نیز در گزارشی ناامیدکننده هشدار داده است که بزرگ ترین اقتصاد اروپا بر اثر کرونا امسال 6.6 درصد کوچک خواهد شد و بازگشت فعالیت های اقتصادی به سطح پیش از زمان کرونا تا پایان سال 2022 ممکن نخواهد بود. 

  متوسط رشد اقتصادی آلمان در بازه زمانی 1971 تا 2020 معادل 1.72 درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به رشد 7.2 درصدی سه ماهه نخست سال 1973 و کمترین رشد نیز رشد منفی 10.2 درصدی سه ماهه دوم سال 2020 بوده است.

  از سوی دیگر رشد اقتصادی همسایه جنوبی آلمان یعنی اتریش در سه ماهه دوم 2020 به منفی 10.7 درصد رسید که این نرخ رشد 7.1 درصد کمتر از نرخ رشد ثبت شده در فصل قبل و کمترین رشد فصلی ثبت شده درطول تاریخ معاصر این کشور بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو