عصر بازاربرنج

افزایش هزینه خانوارها چقدر است؟

عصر اعتبار- خانوارهای ایرانی در بهمن ماه امسال به طور میانگین بیش از ۴۸ درصد نسبت به پارسال بابت تامین کالا و خدمات هزینه کرده اند.

افزایش هزینه خانوارها چقدر است؟
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، بررسی تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت تورم نشان داد که هر سه  شاخص تورم در بهمن ماه با افزایش همراه بوده است.

  روند صعودی تورم نقطه به نقطه

  این در حالی است که  تورم نقطه به نقطه (تغییر شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل) به 48.2 درصد رسیده که در مقایسه با دی ماه دو درصد افزایش دارد، بر این اساس خانوارهای ایرانی به طور میانگین ٤٨.٢ درصد بیشتر از بهمن ١٣٩٨ برای خرید  کالاها و خدمات  هزینه کرده ­اند.

  بررسی تغییرات تورم از ابتدای سال 1396 تا کنون نشان می دهد که بالاترین حد تورم نقطه ای مربوط به اردیبهشت 1398 با 52.1 درصد بوده که در ادامه تا 19.8 درصد در فروردین امسال نیز کاهش داشته ولی دوباره در دور افزایشی قرار گرفته و تا 48.2 درصد در بهمن امسال رسیده است. کمترین میزان تورم نقطه ای در این دوره به شهریور 1396 با هفت درصد اختصاص دارد.

  تورم سالانه به 34.2 درصد رسید

  اما تورم سالانه به 34.2 درصد رسیده که این شاخص نیز نسبت به دی ماه دو درصد رشد داشته است. تغییرات تورم سالانه در چهار سال اخیر از این حکایت دارد که کمترین میزان در فروردین 1396 با هفت درصد ثبت شده که در ادامه تا 42.7 در شهریور پارسال افزایش یافته است، این شاخص در نوسان بوده و اکنون به 34.2 درصد رسیده است.

  تورم ماهانه زمانی منفی بود

  همچنین تورم ماهانه که بیانگر درصد تغییر نسبت به ماه قبل است در بهمن ماه2.5 درصد گزارش شده که افزایش 0.7 درصدی دارد. از سال 1396 تا کنون نیز کمترین حد ثبت شده برای تورم ماهانه منفی 0.1 درصد در اردیبهشت 1396  و بیشترین هفت درصد در مهرماه امسال است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو