عصر بازار

نرخ تسعیر ارز بانک‌ها چند؟

عصر اعتبار- نرخ تسیعر ارز بانک‌ها بدون تغییر نسبت به نرخ قبلی، ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان برای هر دلار و ۱۹ هزار تومان برای هر یورو اعلام شد.

نرخ تسعیر ارز بانک‌ها چند؟
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، بانک مرکزی در جدیدترین بخشنامه‌ خود، نرخ تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی به منظور تهیه صورت‌های مالی پایان سال 1399 بانک‌ها را برای هر یورو، معادل 19 هزار تومان و برای هر دلار، 15 هزار و 900 تومان اعلام کرد که نسبت به نرخ قبلی بدون تغییر ماند.

  همچنین، این نرخ برای سایر ارزها نیز طبق نرخ برابری آن یه یورو در پایان شهریور سال جاری تعیین می‌شود.

  طبق این گزارش، نرخ تسعیر عبارت است از نرخ تبدیل دو واحد پولی به یکدیگر (شامل انواع نرخ‌های برابری رسمی، قراردادی و غیره) که در فرایند تسعیر بکار گرفته می‌شود، به‌ نحوی‌ که نتایج آن عموماً با آثار تغییرات نرخ ارز بر جریان‌های وجوه نقد واحد تجاری و ارزش ویژه آن هماهنگی داشته باشد و این اطمینان را ایجاد کند که صورت‌های مالی، تصویری مطلوب از نتایج عملکرد ارائه می‌دهد.

  از سوی دیگر، کارشناسان اقتصادی تغییرات و اصلاح نرخ تسعیر ارز را  عاملی برای سودآوری بیشتر بانک‌های دارای منابع ارزی با وضعیت مناسب و در نهایت مثبت شدن شاخص بانک‌ها در بازار سرمایه می‌دانند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی