عصر بازار

افزایش تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار

سهم هر بانک چند درصد است؟

عصر اعتبار- بیش از ۱۲۲ میلیون کارت بانکی در آبان ماه سال‌ جاری تراکنش بانکی داشته‌اند که بیش از ۱۱۶ میلیون آن کارت برداشت بوده است که نسبت مهرماه، افزایش داشته است.

سهم هر بانک چند درصد است؟
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبِنا، بررسی جدیدترین گزارش شاپرک از سهم بانک ها از تعداد کارت های تراکنش دار در آبان ماه سال جاری نشان می دهد که تراکنش های انجام شده از طریق کارت های 9 بانک، بیش از سایر بانک ها بوده به نحوی که بانک های ملی، ملت، صادرات، کشاورزی، تجارت، رفاه کارگران، سپه، مسکن و پست بانک مجموعا 77.66 درصد از کل کارت های تراکنش دار را داشته اند. همان طور که در نمودار دایره ای زیر مشاهد می شود، از بین این بانک ها، بانک ملی با بیش از 21 درصد، صدرنشین است. سهم سایر بانک ها در این بخش، 22.30 درصد بوده است.

  همچنین در آبان ماه امسال 122 میلیون و 692 هزار و 6 کارت بانکی دارای تراکنش بوده که از این تعداد بیش از 116 میلیون و 803 هزار کارت برداشت، بیش از 408 هزار کارت اعتباری و بیش از 5 میلیون و 479 هزار کارت نیز هدیه و بن کارت بوده است. در مهرماه امسال نیز 120 میلیون و 950  هزار و 690 کارت بانکی تراکنش دار به ثبت رسیده که بیش از 115 میلیون مورد، ‌کارت برداشت بوده است.

  بر این اساس، مقایسه آمار مربوط به مهرماه و آبان ماه 1400 نشان می دهد در دومین ماه پاییز، تعداد کل کارت های بانکی تراکنش دار 1.44 درصد افزایش یافته است. در این میان، تعداد کارت برداشت با 1.33 درصد رشد، تعداد کارت اعتباری با 12.94 درصد رشد و تعداد کارت هدیه و بن کارت نیز با افزایش 2.99 درصدی مواجه شده است. جزئیات این تغییرات در جدول زیر قابل مشاهده است.

  بررسی سهم 32 بانک و موسسه اعتباری نشان می دهد که هر یک از بانک ها در سه بخش کارت اعتباری، ‌ کارت برداشت و کارت هدیه و بن کارت دارای آمار متفاوتی هستند.

  همان طور که در جدول زیر ملاحظه می شود، در آبان 1400، بیشترین سهم از تعداد کارتهای بانکی تراکنش دار از نوع کارت برداشت با 62.07 درصد متعلق به بانک "ملی ایران"، از نوع کارت اعتباری با 22.16 درصد متعلق به بانک "ملی ایران" و از نوع کارت هدیه و بن کارت با 18.13 درصد متعلق به بانک "ملت" بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی