عصر بازار

تورم ترکیه به کجا رسید؟

عصر اعتبار- رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد که ارقام تورم در ماه مه نشان می‌دهد که افزایش قیمت مصرف‌کننده روند نزولی دارد.

تورم ترکیه به کجا رسید؟
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، نرخ تورم سالانه ترکیه در ماه مه با سرعتی کمتر از حد انتظار افزایش یافت اما همچنان به بالاترین میزان در 24 سال گذشته یعنی 73.5 درصد رسید که ناشی از افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی بود.

  اردوغان در گفت‌وگو با اعضای حزب حاکم عدالت و توسعه (AK Part) گفت که دولت در حال کار بر روی راه‌هایی برای کاهش مشکلات اقتصادی خانوارها و مبارزه با افزایش قیمت‌هاست.

  وی بار دیگر تاکید کرد که دولت از نزدیک روند قیمت‌ها را دنبال کرده و افزایش‌های سرسام‌آور را تحت پوشش قرار داده است.

  شاخص قیمت مصرف‌کننده ترکیه از پاییز گذشته افزایش یافته است زیرا لیر ترکیه پس از آنکه بانک مرکزی در سپتامبر چرخه تسهیل 500 واحدی را آغاز کرد، تضعیف شد.

  با وجود کاهش مالیات بر کالاهای اساسی و یارانه‌های دولتی برای قبوض آب و برق برای کاهش بار بودجه خانوار، قیمت‌ها افزایش یافته است.

  دولت می‌گوید: تورم تحت برنامه اقتصادی جدید خود کاهش می‌یابد، برنامه ای که نرخ بهره پایین را برای تقویت تولید و صادرات برای دستیابی به مازاد حساب جاری در اولویت قرار می‌دهد.

  نورالدین نباتی، وزیر دارایی و خزانه‌داری ترکیه به اعضای حزب عدالت و توسعه اظهار کرد که مبارزه با تورم اولویت اصلی برای دوره آینده است.

  نباتی تقویت هماهنگی و ارتباطات در مبارزه با افزایش قیمت‌ها، سیاست‌های پولی موثر، رویکرد محتاطانه به امور مالی عمومی همچنین اجرای همه جانبه و موثر سیاست‌های کلان احتیاطی را ضروری دانست.

  بانک مرکزی جمهوری ترکیه (CBRT) پیش‌بینی تورم خود را برای سال جاری و سال آینده عمدتا به دلیل افزایش قیمت کالاها و مشکلات عرضه اصلاح کرده است.

  اظهارات فرماندار شاهاپ کاوچی اوغلو در آوریل حاکی از این بود که تورم قبل از ژوئن به حدود 70 درصد می‌رسد و تا پایان سال به 42.8 درصد کاهش می‌یابد.

  بانک مرکزی نرخ بهره معیار خود را در پنج جلسه سال جاری در 14 درصد ثابت نگه داشته است.

  نباتی همچنین گفت: شاخص‌های پیشرو نشان می‌دهد که اقتصاد چشم‌انداز مثبت خود را در سه ماهه دوم سال حفظ کرده است.

  تقاضا، تولید و صادرات قوی به ترکیه کمک کرد تا رشد اقتصادی سالانه 7.3 درصدی را در سه ماهه اول بهتر از حد انتظار داشته باشد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۳۵۱
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو