عصر بازار

سود سهام عدالت به کجا رسید؟

عصر اعتبار- واریز سود سهام عدالت در سالی که سپری شد با حاشیه‌های فراوانی همراه بود و بسیاری از سهام‌داران نسبت به این موضوع اعتراض داشتند؛ آزادسازی این سهام نیز به سال ۹۹ موکول شده است.

سود سهام عدالت به کجا رسید؟
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از تجارت نیوز، پس از مسکن ملی و یارانه معیشتی، سود سهام عدالت امسال با اعتراضات و حاشیه‌های زیادی همراه بود.

  علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی‌سازی در نشست خبری خود میانه بهمن ماه برگزار شد، زمان واریز سود سهام عدالت را از روز شنبه سوم اسفند ماه و میزان آن را بیش از 200 هزار تومان اعلام کرد.

  حسن علایی معاون واگذاری سهام و بنگاه‌های سازمان خصوصی‌سازی کشور به ازای هر سهم یک میلیون تومان بالای 200 هزار تومان است. در نهایت رقم سود سهام عدالت برای هر برگه یک میلیون تومانی سهام عدالت 205 هزار تومان اعلام شد.

  واریزی‌ها از روز سوم اسفند ماه آغاز و تا روز نهم ادامه داشت، همچنین طبق گفته پیشین صالح، نخستین واریزی‌ها برای اقشار ضعیف شامل افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد انجام شد.

  اما این واریزی‌ها با واکنش تند دارندگان سهام عدالت مواجه شد، زیرا مبلغ واریز شده برای برخی از افراد بسیار کمتر از این مقدار بود و اغلب افرادی که برگه‌های یک میلیون تومانی سهام عدالت داشتند حدود 107 هزار تومان سود دریافت کرده بودند.

  پس گذشت چند روز از واریزی به تجارت‌نیوز گفت: سود 205 هزار تومانی به ازای یک میلیون تومان سهام عدالت، برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی به صورت کامل واریز می‌شود چون این افراد 50 درصد تخفیف و 50 درصد سهام عدالت دارند.

  به گفته معاون وزیر اقتصاد، ارزش واقعی این برگه‌های یک میلیون تومانی حدود 530 هزار تومان است و سود این مقدار (نه یک میلیون تومان) محاسبه می‌شود. بنابراین سود این برگه‌های یک میلیون تومانی سهام عدالت معادل 109 هزار تومان است که واریز آن از روز گذشته آغاز شده است.

  بخش دیگری از این اعتراضات به عدم دریافت این مبلغ بود که حتی پس از اتمام زمان واریزی‌ها ادامه داشت، یعنی برخی از سهام‌داران هیچ گونه وجهی در قالب سود سهام عدالت را دریافت نکرده‌اند.

  در این خصوص بسیاری از مخاطبان برای تجارت‌نیوز نوشتند علی‌رغم اینکه برگه سهام عدالت را دارند و در سال‌های گذشته نیز سود آن را دریافت کرده‌اند اما امسال هیچ گونه واریزی در قالب سود سهام عدالت به حساب آنها واریز نشده است.

  در این خصوص حسن علائی، عضو هیات عامل و معاون واگذاری سهام و بنگاه‌ها سازمان خصوصی‌سازی گفت که برخی از بانک‌ها به سازمان نامه داده‌اند که سود سهام تعدادی از مشمولان سهام عدالت برگشت خورده است که علت این برگشت خوردن نیز به مسدود یا راکد بودن و گیرهای بانکی مربوط می‌شود؛ البته تعداد این افراد خیلی زیاد نیست.

  همچنین ممکن است یکی از علل عدم واریز سود سهام عدالت، ثبت نشدن شماره شبا این افراد باشد که پیش‌تر رئیس سازمان خصوصی‌سازی تعداد آن را بیش از چهار میلیون نفر اعلام کرد.

  در خصوص وضعیت سهام عدالت در سال 99 نیز طبق گفته رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی، سهام عدالت حداکثر تا آبان سال 99 آزادسازی می‌شود و در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

  همچنین در بودجه به وزارت اقتصاد اجازه داده شده که واگذاری سهام در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابـل معامله در بورس یا عرضه سهام به روش ثبت سفارش با شرایطی انجام دهد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   دکه مطبوعات
   • ۱۵
   • اعتبار امروز
   • شماره ۸ اعتبار امروز
   • شماره ۷ اعتبار امروز
   • شماره ۶ اعتبار امروز
   • شماره پنجم
   آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
   آرشیو